2023 Yılında Öne Çıkabilecek Finansal Ürünler

Küresel piyasalardaki zorlu ve çalkantılı süreçlerin ardından, 2023 yılında öne çıkabilecek finansal ürünleri sizler için derledik.

Geride kalan günlere bakıldığında, küresel piyasalardaki ve küresel ekonomideki olay örgüsünün zorlu süreçlerden geçtiği görülebiliyor. Ancak 2023, özellikle başta finansal ürünler olmak üzere, birçok küresel ekonomideki olay örgüsüne umut aşılıyor.

Tüm bu zorlu geçen ve beraberinde ayağa kalkan süreçlerin ışığında, 2023 yılında öne çıkabilecek ve parlayabilecek finansal ürünleri sizler için derledik. 2023 model finans, geride kalan zorlu günleri unutturabilecek potansiyel barındırıyor.

2023 Model Finans: Öne Çıkabilecek Ürünler

Finansal gelecek, özellikle küresel ekonominin döngüsel hareketlerinde akıllarda yer edinen önemli bir konu haline gelebiliyor. Bu geleceğin tadını çıkarmak isteyenler, öne çıkan finansal ürünlere yönelebiliyor. 2023 yılında öne çıkabilecek finansal ürünler, yılın başından itibaren olumlu sinyaller vermeye başladı.

1- Kripto Paralar ve Bitcoin

Kripto paralar ve Bitcoin, geçtiğimiz yıl yaşadığı zorlu süreçlerin ardından toparlanma sinyalleri verdi. Özellikle 2023 yılının başında gerçekleştirdiği yükselişler ile birlikte, birçok yatırımcıyı bu alana çekmeyi başardı. FTX, Terra gibi krizlerin üstesinden gelen sektör, bankacılık krizini de fırsata çevirmeyi başardı.

Bitcoin’in, 2009 yılında geleneksel finans sistemine bir alternatif olarak çıkması ve bankacılık sektörüne atıfta bulunması, şimdilerdeki yankılarda hatırlanan gerçeklerden birisi oluyor. Bitcoin, yaşadığı yorucu ve uzun süreli ayı piyasasının ardından, 2023 yılında öne çıkabilecek finansal ürünler arasına adını yazdırmayı başardı. Bitcoin’in bu potansiyeli, beraberinde kripto paraları da etkileyebilir.

2- Temettü Hisse Senedi Fonları

Temettü veren hisse senetleri, küçük de olsa pasif gelir elde etmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor. Kısa vadeli yatırımcılar (temettü zamanı gelen ilgiyi kullanmak için) ve uzun vadeli yatırımcılar (temettü ile pasif gelir elde etmek için) bu yatırım yöntemine ilgi duyabiliyor.

Temettü hisse senedi fonları, özellikle geçtiğimiz yıl ortaya çıkan enflasyonun ardından dikkat çeken bir yatırım aracı olmaya başladı. Riskleri de beraberinde getiren bu yatırım yöntemi, düzenleyici netliklerden geçen ve denetlenen kuruluşlar üzerinden yürütüldüğü için daha güvenilir görülüyor. 2023 yılına gelindiğinde, toparlanan küresel ekonominin ardından bir başka öne çıkabilecek finansal ürün temettü hisse senedi fonları oluyor.

3- S&P 500 Endeks Fonları

ABD’nin enflasyon nedeniyle şahin politikalar izleyeceğini söylemesi ve düzenli faiz artışına gitmesi, küresel ekonomideki finansal ürünleri güçlü bir şekilde etkilemişti. Bu ürünlerden birisi de S&P 500 endeks fonları olmuştu. Bu fonlar, ABD’deki piyasa akışının merkezinde olduğu için, ABD etmenli küresel piyasa riskleri nedeniyle düşüşe geçmişti.

Ancak toparlanan küresel ekonomi ve ABD’nin düşen enflasyonu, özellikle ABD’deki hisse senetlerine ve borsa mecralarına yönelimi artırdı. S&P 500 endeks fonları da bu ilgiden payını alan bir diğer finansal ürün oldu. Böylelikle, 2023 yılının öne çıkabilecek bir başka finansal ürünü S&P 500 endeks fonları oluyor.

4- Altın

Özellikle belirli kesimlerin tabiriyle “yastık altı” finansal ürünü olan altın, son zamanlarda güçlü yükselişler yaşamaya başladı. Enflasyondan kaçmak isteyenlerin veya finansal geleceklerini sağlama almak isteyenlerin sık tercih ettiği ürün olan altın, bu ay daha fazla ilgi gördü.

Bankacılık krizinin patlak vermesi, ABD’deki enflasyonun düşmesi, ABD’nin faiz artışını yavaşlatabileceği düşünceleri gibi etmenler altın fiyatını şekillendirmeye başladı.

Bu süreçlere bakıldığında, 2023 yılının öne çıkabilecek en önemli finansal ürünlerinden birisi de altın oluyor. Altın, “yastık altı” olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir