Alarm: Bitcoin Likiditesi Kuruyor!

Kripto para birimlerinin bu yılki yükselişine rağmen, Bitcoin (BTC) likiditesinin hemen hemen her ölçüye göre düşük kalması dikkat çekiyor.

Kaiko‘dan Conor Ryder‘a göre, yatırımcılar, Bitcoin likiditesinin giderek kötüleşmesi nedeniyle kayma toleransında ya da diğer işlemlerde daha fazla ödeme yapıyor. Ryder, alım satım zorluğu ne kadar yüksek olursa yatırımcıların fiyat dalgalanmalarına o kadar maruz kalacağını düşünüyor.

Bitcoin‘de yaşanan toparlanma süreci boğa koşusunun başladığına yönelik söylentileri artırmıştı. Ancak, ABD’deki düzenleyici baskının genişlemesi ve kriptoya yakın birkaç bankanın çökmesi Bitcoin’de likidite çanlarını çalmaya başladı.

Bitcoin Likiditesi Eriyor

2023 yılının ilk gününden itibaren yükseliş gösteren kripto para sektörü, derin bir Bitcoin likiditesi ile karşı karşıya.

Bitcoin’in yaklaşık 29 bin dolara kadar geldiği ve altcoin’leri de yükselişe sürüklediği ufak çaplı boğada, geçtiğimiz yıla göre daha az bir likiditeye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bir dizi bankacılık krizi ve beraberinde yatırımcıların sektörden ayrılması, kripto endüstrisi tarafından “Turistler gitti” şeklinde yorumlandı.

Paris merkezli firmada araştırma analisti olan Ryder, “Bu daha çok, kurumsal olarak bu alanda likidite sunma konusundaki isteksizliğin bir göstergesi,” dedi.

Diğer taraftan, 3iQ‘nun araştırma müdürü Mark Connors, “Turistler kesinlikle gitti.” şeklinde bir yaklaşım sergiliyor. Ayrıca konuyla ilgili görüşlerini aktaran Connors, “Bu işin içindeyseniz, dalgalanmanın orada olduğunu anlamanız gerekir, günden güne nereye gittiğini bilemezsiniz, ancak yörüngeyi, benimsemeyi vb. anlarsınız.” dedi.

Yaşanan davalı, krizli ve iflaslı süreçler, Bitcoin’e kurumsalların likidite sağlama yaklaşımını değiştiriyor. Bu durum, alım satımdaki zorluklar neticesinde yatırımcıların iştahını kaçırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir