Çatlak kolonlara “hasarsız” raporu: Hasar kaydı çıkmayan depremzedeler yardım alamıyor

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremlerin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. Birçok evin hasar kaydı çıkmazken evlerinin hasar kaydı çıkmayan depremzedeler, yardım alamadıklarını dile getirdiler. Gazete Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’ın haberine göre hasar kaydı çıkmayan depremzedeler, 10 bin lira deprem, 15 bin lira taşınma, 3-5 bin lira kira yardımından ya da konteyner desteğinden faydalanamıyor.

Günaydın haberinde şu ifadeleri kullandı: “Hatay’ın Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’nde depremi yaşayanlardan biriyim. Mahalledeki çoğu bina yıkıldı. Yaşadığım bina ise ağır hasar aldı. Depremden üç gün sonra Hatay’dan çıkarak şehir dışındaki bir akrabamın yanına yerleştim. Deprem öncesi yaşadığım binanın hala hasar kaydı çıkmadığı için devletin depremzedelere yaptığı yardımlardan faydalanamayan onlarca kişiden biriyim. Konuyla ilgili aradığım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir yetkiliye ulaşmayı başaramadım. CİMER’e ilettiğim mesajlarıma da ‘bizimle alakası yok’ yanıtını aldım.”

Sümerler Mahallesi’ndeki komşusu Önder Kaya’nın da benzer bir sorun yaşadığını yazan Günaydın: “Depremde 2 yaşındaki kızını ve eşini kaybeden, 5 yaşındaki oğluyla komşularının yardımıyla enkazdan çıkan Kaya da hasar kaydı çıkmadığı için hiçbir yardımdan faydalanamadı. Konya’da oğluyla beraber depremzedelerin kaldığı yurtta kalan Kaya, ‘Hasar kaydı çıkmadığı için yıkılan evin molozları kaldırılmıyor. Molozların içinde araba anahtarım ve bulabilirsem almam gereken birkaç eşya var. 26 gündür bekliyorum ama hala bir gelişme yok. Hasar kaydı çıkmadan evden eşya da alamıyoruz’ dedi” diye yazdı.

Komşusu Kaya’nın 10 bin TL’nin depremin ilk günü, kişilerin ikametine göre yatırılması gerektiğini söylediğini ifade eden Günaydın haberinde, “acil ihtiyaçlar için kullanılması gereken ödemeyi de alamadıklarını belirtti” ifadelerini kullandı.

Kolonlar çatladı ama “hasarsız” raporu verildi

Haberde, Gaziantep’te adının verilmesini istemeyen bir depremzedenin de ifadelerine yer verildi. Depremzede uzun süre deprem hasar kaydını beklediğini, iki gün önce evinin kolonlarının çatlamasına rağmen “hasarsız” raporu verildiğini kaydetti. Evine hasarsız raporu verildiği için ne kira yardımı ne çadır ne de konteyner alabildiğini ifade eden depremzede, Günaydın’a verdiği demeçte konuştu: “Depremin ilk gününden beri hasar kaydını bekliyorum. 20 gün hasar kaydı bekledim. Ne kiraya çıkabiliyorum ne evime girebiliyordum. İki gün önce hasar kaydı yapıldı, hasarsız raporu çıktı. Evin kolonları çatlak. Eve geçip oturamıyorum ama ‘hasarsız’ denildiği için çadır, konteyner diğer hiçbir yardımdan faydalanamıyorum. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir