Dış Basın, Uyuşturucu Ticaretinde Türkiye’nin Avrupa ve Orta Doğu Arasındaki Merkez Olduğu Söyledi!

Latin Amerika ve Karayipler merkezli bir haber kanalı olan InSight Crime, Türkiye: Avrupa ve Orta Doğu Arasındaki Kokain Merkezi başlıklı haberinde Türkiye’nin uyuşturucu ticaretindeki rolünü açıkladı. InSight Crime’ın haberini sizler için derledik. Detaylara buyurun.

Not: Bu içerikteki bilgilerin hepsi InSight Crime haberinden alınmış ve yabancı kaynağın ağzından birebir olarak çevrilmiştir.

Kaynak: https://insightcrime.org/news/turkey-…

Türk ve yabancı kolluk kuvvetleri, Güney Amerika’dan Türkiye’ye giden “rekor miktarda kokaini” ele geçirdi.

Bu durum ise maalesef ki, ülke kaçakçılarının Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına uyuşturucu sevkiyatında artan rolünü ortaya koyuyor.

Bir polis açıklamasına göre, haziran sonunda Ekvadorlu yetkililer, Guayaquil limanında Türkiye’ye gitmekte olan bir muz konteynerinden yaklaşık 850 kilo kokain ele geçirdi. Sevkiyat, yine Guayaquil’den nisan ayında Türkiye’nin Mersin limanında durdurulan ve 250 kilogramdan fazla kokain içeren ayrı bir yükle neredeyse aynıydı.

InSight Crime’ın danıştığı uzmanlara göre, ele geçirilen uyuşturu miktarı “buzdağının sadece görünen kısmı.”

‘İtalyan ve Arnavut mafyalarına kıyasla Türk organize suç çeteleri, dünyanın küçük ama gelişmekte olan kokain pazarlarına tedarikte başı çekiyor. Güney Amerika’dan alınan uyuşturucu maddeler, Doğu Avrupa’ya, Kafkasya’ya ve Basra Körfezi’ne gönderiliyor. 

InSight Crime, Türkiye’nin kıtalararası “kokain koridoru” olmasının üç nedenini detaylı olarak açıkladı.

Konu başlıkları ise şu şekilde:

  • Eroin bağlantıları

  • Latin Amerika’daki Türkler

  • Alternatif bir kokain rotası

Türkiye’deki rotayı bu görselde daha detaylı inceleyebilirsiniz ?

Yukarıda belirttiğimiz konu başlıklarını teker teker inceleyelim.

Eroin Bağlantıları

‘ABD Deniz İhtisas Okulu’nda tarihçi olan Profesör Ryan Gingeras, 1960’lardan bu yana Türk kaçakçılarının hem ülke içinde derin yolsuzluk ağları hem de Avrupa genelinde liman bağlantılarından, lojistik ağlardan ve dağıtım çetelerinden oluşan bir suç örgüsü oluşturarak küresel eroin ticaretine hakim olduğunu söyledi. Türk araştırmacı gazeteci ve yazar Cengiz Erdinç, İspanya’da hapsedilen Türk çetelerinin, ilk nesil Kolombiyalı ve Galiçyalı kokain baronlarıyla tanıştığı 1980’lerde, Türklerin her şeyi kaçırmak için bağlantıları, altyapısı, deneyimi ve siyasi nüfuzu olduğunu söyledi.’

InSight Crime’a konuşan Erdinç, “Bu, o zamanlar daha pahalı olan eroini kokainle takas etmeye dayalı bir ilişkiydi. 1990’larda 25 kilo kokaini bir kilo eroinle değiştirdiler” dedi.

‘Türk eroini Güney Amerika’ya, Kolombiya kokaini Avrupa’ya gitti. Erdinç, Türk çetelerinin kokaini nasıl sattıklarının net olmadığını, ancak çoğu büyük Avrupa şehrinde mevcut olan etnik Türk çeteleri ile bunun zor olmayacağını söyledi. 2013’te Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Türkiye ve Balkan Rotası üzerinden kokain akışında bir artış kaydetti. Türkiye’nin kokain tedariki, Galiçya’nın en ünlü uyuşturucu kaçakçısı Sito Miñanco gibi mafya babasıyla yapılan ittifaklar sayesinde arttı.Sito Miñanco’nun 2018’de İspanya’da hapsedilmesinin ardından polis medyaya, onun yıllarca Türk mafyalarıyla çalıştığını, önce eroin kaçakçılığı yaptığını ve daha sonra hem Türkiye’ye hem de Türkiye’den kokain taşıdığını söyledi.’

Latin Amerika’daki Türkler

‘2016 yılında Paraguay kolluk kuvvetleri, Lübnan Hizbullah’ı ile bağlantılı olduğu iddia edilen Lübnan uyruklu birini Türkiye’ye 39 kilo kokain kaçakçılığı yapmaya çalıştığı için tutukladı. Ertesi yıl, Lübnan uyruklu kişinin iki Türk arkadaşı, aynı şehirde, kaçakçılık merkezi Ciudad del Este’de, sıvı kokain işlerken gözaltına alındı. 2021’de yayınlanan InSight Crime soruşturmasına göre, anakara Avrupa’daki muadilleri gibi, bu uyuşturucu kaçakçıları ve temsilcileri ucuz kokain tedarik etmek için doğrudan yerel üreticilerle bağlantı kuruyor.’

Europol’ün 2019 raporuna göre “Türkler, İtalyan mafyalarının sahip olduğu yerel bağlantılara sahip gibi görünmese de deniz taşımacılığı altyapıları sayesinde kendi kokainlerini Avrupa’ya gönderebiliyorlar.”

‘Türkiye-Meksika bağlantısının onlarca yıl önce doğduğunu iddia edenler de var. ABD’li bir akademisyen, El País’e Sinaloa Karteli’nin bir zamanlar eroin üretimine ince ayar yapmak için Türk uyuşturucu kimyagerlerini tuttuğunu söyledi. Ancak bu iddia kanıtlanmış değil.’

Alternatif Bir Kokain Rotası

Kuzey Amerikalı ve Avrupalı yetkililerin kokaine el koymasının artmasının ardından, kaçakçılar mallarını pazarlara sokmak için alternatif yollar aramaya başladılar. 2021 Türk hükümeti uyuşturucu raporuna göre, Türkiye ideal bir alternatif rotaydı. Haziran 2021’de Mersin limanında 1,3 ton yerli kokain ele geçirildi. Ertesi hafta ise aynı limanda 463 kilogram uyulturucu ele geçirildi. Aynı yıl İspanyol yetkililer, Mersin’e yola çıkan Türk mürettebatlı bir gemide yaklaşık üç ton uyuşturucu ele geçirdi.

Dr. Mahmut Cengiz “Türkiye’de kokain pazarı büyüyor. Kokain bağımlılarının ve polis tutuklamalarının sayısı giderek artıyor” diyor.

InSight Crime’a konuşan Cengiz, ‘Yerel olarak üretildiğine kuvvetle inanıyorum… Nijeryalı gruplar kokain dağıtımına hakim durumda ve çoğunlukla Türk muadilleriyle birlikte crack kokain üretimiyle uğraşıyorlar’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir