Foça’da Okullara devam edebilecek depremzede öğrenciler için gerekli yönlendirmeler yapılıyor


Foça’da Okullara devam edebilecek depremzede öğrenciler için gerekli yönlendirmeler yapılıyor.

6   Şubatta yaşanan depremin ardından ilçemize gelen vatandaşlarımız Foça Kaymakamı Mehmet Türköz denetiminde   hızla çeşitli noktalardaki pansiyon ve otellere yerleştirildi.

Kaymakam Türköz Yaptığı açıklamada ” Foça Kaymakamlığı olarak ilk günden itibaren   öncelikle yardımlarımızı topladik. TIR’larımız, kamyonlarımızı gönderdik. İmkanı   olan vatandaşlarımızla gıda, giyecek, soba, seyyar tuvalet gibi ihtiyaçları gönderdik. Bölgeden kendi imkanlarıyla ya da AFAD aracılığıyla gelen vatandaşlarımız ilçemizde otellere,askeri kamplara, öğretmen evine yerleştirildi.

 Öncelikle öğrencilerimizin eğitimlerine devam edebilmeleri için gerekli çalışmalara başlandı. Bu konuda bilgi alındıktan sonra ilçemizdeki okullara devam edebilecek öğrencilerimiz için gerekli yönlendirmeler yapıldı. Bundan başka   ilçemizdeki okullardan farklı okul türlerinde eğitimine devam edecek öğrencilerimize ve ebeveynlerine bu konuda danışmanlık ve gerekli yönlendirmeler yapıldı. Okullara Hizmet içi Eğitim Enstitüden ve askeri kamptan servisler kaldırılarak öğrencilerimiz okullara taşınmaya başlandı. Okullarda öğrencilerimizin tüm kırtasiye ve kumanya ihtiyaçları karşılandı ve karşılanmaya devam ediyor.

 İlk günlerden itibaren, yapılan görüşmeler neticesinde ailelerimizin yoğun olduğu bölgelerde merkez olarak seçilen okullarımıza PDR öğretmenleri görevlendirildi ve psiko-sosyal destek verilmeye başlandı. Aileler haberdar edildi ve görüşmelere başlandı.

Hizmetiçi Eğitim Enstitünde ve askeri kampta kalan aileler çay saatleri için çeşitli hazırlıklar da yapılarak ziyaret edilerek hem kendilerini rahat hissetmeleri hem de sohbet edilerek bu zor zamanlarını atlatmaları için çabalandı. Hizmetici Eğitim Enstitünde çocuklar İçin bir oyun salonu oluşturuldu ve gönüllü öğretmenlerimizle çeşitli faaliyetler planlandı ve yapıldı. Akıl zeka oyunları, jimnastik, serbest etkinlikler, resim vb gibi…Yine burada çocuklara eğlenceli vakit geçirmek için gösteriler ve eğlenceler düzenlendi. Buradaki ailelerimiz daha rahat kalabilecekleri Deveboynu askeri tesisine nakledildi. Aileleriyle buradaki kampa gelen 26 öğrencimiz kayıtlı oldukları okullara taşınmaya devam ediyor.

Askeri kampta kalan 93 öğrencimiz ilçemizdeki ilk, orta ve lise düzeyindeki okullara taşınmaya devam etmekte.

Yine bu tesiste kalan yetişkin ve çocuklarımıza Foça Halk Kütüphanesi iş  birliğiyle kitap dağıtıldı. Ayrıca her yaştan çocuğumuza oyuncak dağıtıldı.

İlçemizde üniversite giriş sınavına hazırlanan gençlerimize çeşitli derslerden destek kursları yapılıyor. Çalışma kitapları temin edildi.

Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından kadınlar için kanaviçe kursu başlatıldı. Özellikle kadınların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapıldı.” dedi

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir