‘Kızılcık Şerbeti’ oyuncuları ve izleyicilerinden RTÜK’e cezayı durdurma çağrısı

Muhafazakar – laik yaşam tarzı çatışmasını, skalanın iki ucunda yer alan ve çocukları evlenince birbirine dünür olan iki aile üzerinden anlatan dizi, son dönemde iktidar çevresi tarafından ‘muhafazakar aile yapısına saldırdığı’ öne sürülerek hedef haline getirilmişti.

Ekranların en çok izlenen yapımlarından biri olan Kızılcık Şerbeti dizisine ‘kadına şiddet’ iddiasıyla beş hafta durdurma ve 1.5 milyon lira para cezası gelmişti. Kanala tebliğ gelirken pazartesi gününe kadar itiraz hakları bulunmakta.

RTÜK, dizinin bazı sahnelerinde ‘kadına karşı şiddetin özendirildiği’ gerekçesiyle kanala beşer kez yayın ve program durdurma ile üst sınırdan idari para cezası vermişti.

Kararın uygulanması halinde beş hafta boyunca ekranlarda Kızılcık Şerbeti yerine RTÜK tarafından gönderilen belgeseller yayınlanacak.

Kanal, karara karşı pazartesi RTÜK’e itiraz edecekken dizinin başrol oyuncuları ve izleyicileri de Twitter üzerinden ‘RTÜKKızılcıkŞerbetineDokunma‘ diye etiket açarak kampanya başlattı.

NE OLMUŞTU?

epki çeken söz konusu bölümde yan karakterlerden biri olan Nursema’nın istemediği bir adam ile zorla evlendirilmesi ve düğün gecesinde camdan aşağı atılması anlatıldı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Show TV medya hizmet sağlayıcısında Kızılcık Şerbeti isimli dizide kadına karşı şiddet ve kadınlara baskıyı teşvik etmeye yönelik yayınlara ilişkin inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir