Kocaeli Kitap Fuarı’nda Dev Kadro: 390 Yayınevi, 450 Yazar, 750 Etkinlik

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı 13. kez kapılarını açıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 13. Kocaeli Kitap Fuarı, 7-15 Ekim tarihleri arasında 9 gün boyunca bir milyonu aşkın kitapseveri ağırlamayı bekliyor. 450’den fazla yazarın söyleşilerinin yanı sıra Yapı Kredi’den Turkuaz Kitap’a, Can’dan Dergâh’a, Alfa’dan TİMAŞ’a Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden Kocaeli’nin yerel yayıncılarına kadar 390 yayınevi dünya ve Türk edebiyatının önemli eserlerini ziyaretçilere sunacak. Toplamda 530’u aşkın yayınevi, sahaf ve STK’nın yer alacağı 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda söyleşi, panel ve imzalardan oluşan 750’den fazla etkinlik sizleri bekliyor. 13. Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu ünlü sosyolog ve yazar Prof. Dr. Ümit Meriç olacak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ‘’7-15 Ekim’de 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda 390 yayınevi, 450 yazar ve 750’yi aşkın etkinlikle kâğıttan dünyaları keşfe hazır mısınız?’’ diyerek herkesi fuara davet etti.

 

HEDEF BİR MİLYON ZİYARETÇİ 

Kocaeli Kitap Fuarı, 2009 yılında ülkemizin fikir ve kültür iklimine yeni bir soluk getirmek amacıyla hayata geçmişti. Çıkılan bu yolda, 13. yıla giriliyor. Kocaeli Kitap Fuarı; sadece yayınevlerinin kitaplarını tanıttığı, yazarların imza günü düzenlediği klasik bir buluşmanın ötesine geçip günün meselelerinin tartışıldığı, geleceğe yönelik düşünce iklimine katkı sağlayan bir platform oldu. Son beş yılda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kitap fuarı olması bunun en büyük kanıtlarından biri. 2009’da 10 bin ziyaretçiyle başlayan fuar, geçen yıl 905 bin kitapsevere ulaştı. Geride kalan fuarlarda toplamda 6,5 milyona yakın ziyaretçi, sevdiği yazarlarla buluştu. Kocaeli, 4 bine yakın yazar ve şairi ağırladı. 

 

TEMA: ŞEHİR VE KİTAP

Kocaeli Büyükşehir’in düzenlediği Kitap Fuarı sadece bir yazar, yayınevi-okuyucu buluşması değil; günün meselelerinin tartışıldığı, geleceğe yönelik düşünce iklimine katkı sağlayan bir platform. Bu seneki ana tema; “Şehir ve Kitap”. Birbirinden değerli yazar, düşünce insanının rehberliğinde ve onlardan ilham alarak değişen, dönüşen şehri, insanı anlamak ve geleceği nasıl inşa edebileceğimizi konuşmak üzerine 7-15 Ekim tarihleri arasında dokuz günlük bir düşünce yolculuğuna çıkacağız.

 

102 STK ALANDA OLACAK

13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda kâğıttan dünyaların keşfine çıkılacak yolculukta okuyucuya 450’den fazla yazar ve şair eşlik edecek. Bu dokuz günde Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden Kocaeli’nin yerel yayıncılarına kadar 390 yayınevi dünya ve Türk edebiyatının önemli eserlerini ziyaretçilere sunacak. Tam 102 STK, stantlarıyla 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda olacak. Bu dev kadro, 7 Ekim sabahından itibaren Kocaeli Kongre Merkezi’nde kitapseverleri bekliyor olacak.

 

ŞEHİRLERİN IŞIĞI

Bu seneki kitap fuarında iki tematik program oluşturuldu. Bunlardan ilki Şehirlerin Işığı… 7 ila 14 Ekim tarihleri arasında Kocaeli Kongre Merkezi’nin A ve C holleri arasındaki açık alanda her gün akşam 20.00’de müzikle, şiirle ve sohbetle şehirlerimizin hikâyelerini dinleyeceğiz. Ahmet Selçuk İlkan, Tuluyhan Uğurlu, Sedat Anar, Büyükşehir Oda Orkestrası, TRT’de yayımlanan Vapurda Çay Simit Sohbetleri programının yapımcısı ve sunucu Ömer Öztürk ile ünlü oyuncu Mehmet Özgür ile Abur Cubur Show bizimle olacak. 

 

ŞEHİR KONUŞMALARI

Ana temamız Şehir ve Kitap ekseninde oluşturulan diğer program ise Şehir Konuşmaları… Fuar boyunca her gün bir buluşmayla Türk edebiyatının güçlü yazarlarından kültür, sanat, şiir, futbol, tarih, gençlik ekseninden şehirleri dinleyeceğiz. Kemal Sayar, Prof. Dr. Erol Göka, şef Mehmet Yalçınkaya, Yücel Arzen, Beyhan Budak, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Celalettin Çelik, Beşir Ayvazoğlu, Yılmaz Vural ile Yunus Dallı, Türk tiyatrosunun çınarları Zihni Göktay, Ayla Algan ve Mehmet Atay, Kocaeli Şehir Tiyatroları Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı şehir konuşmalarına katılacak.

 

Bu iki tematik programın yanı sıra Kocaeli Kitap Fuarı’nda 750’den fazla söyleşi ve imza günü de gerçekleşecek. İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Saliha Erdim, Sevil Atasoy, Nurullah Genç, Ender Saraç, Mim Kemal Öke, Hande Fırat- Zafer Şahin, İhsan Süreyya Sırma, Ziya Selçuk, Hakan Çelik söyleşi ve imza günü düzenleyecek yazarlardan sadece bazıları… 13. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılacak yazarların söyleşi ve imza günleri kocaelikitapfuari.com adresinden takip edilebilir.

 

ÜNLÜLER MÜNAZARA GÖSTERİ MAÇI

13. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında bir münazara etkinliği hazırladık. Ersin Çelik, Gri Koç, Altay Can Meriç ve Yavuz Yiğit ile üniversite öğrencisi dört profesyonel münazır karşı karşıya gelecek. İki ekip, “kitapçılardaki bestseller (en çok satanlar) bölümünün ‘’kaldırılması’’ ‘’kaldırılmaması” konusunda seyircileri ikna etmeye çalışacak.

 

YAPAY ZEKÂ SERGİSİ

13. Kocaeli Kitap Fuarı için özel sergiler hazırlandı. Çok ilgi çekecek sergilerden ilki Yapay Zekâ ile tasarlanan Roman Kahramanları… Dünya ve Türk edebiyatının önemli eserlerinin kahramanlarının gerçek hayatta yaşasalar nasıl görünebileceğini gelişmiş yapay zekâ uygulamalarına sorduk. Yapay zekâ da, romanların geçtiği dönemin etkilerini ve yazarının kahramanı anlatırken verdiği ipuçlarından yola çıkarak 33 roman kahramanının, gerçek hayatta nasıl görünebileceğini çizdi.

 

ŞEHR-İ MAHAL MİNYATÜR SERGİSİ

İkinci sergimiz; Kocaeli’nin tarihi mimari eserlerini, kültürel değerlerini, toplumsal birikimini ve hikâyelerini kullanarak hazırladığımız minyatür sergisi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Geleneksel El Sanatları Bölümü sanatçıları tarafından hazırlanan sergide Süleyman Paşa ve Mescidi, Selim Sırrı Paşa ve Konağı, SEKA Kâğıt Fabrikası ve Mehmet Ali Kâğıtçı, Sultan Abdülaziz ve Kasrı Hümayun gibi 41 eser minyatürlere aktarıldı.

 

KADİM ESNAFLAR

Üçüncü sergimiz ise Kadim Esnaflar. Bugün özellikle büyükşehirlerde esnafların sayısı hızla azalıyor. Alışveriş merkezlerinin, hızlı tüketim alışkanlarının sonucu olarak hızla kayboluyorlar. Oysa esnaflar şehrin hafızası gibidir. Bu nedenle Kocaeli’nin 11 ilçesinden birer esnaf ve İzmit’ten beş esnaf olmak üzere 16 esnaf belirledik ve kurgusal öyküleri kaleme aldık.

 

ULAŞIM ÇOK KOLAY

Türkiye’nin bu en özel kitap fuarına sorunsuz ulaşabilmesi için Kocaeli Büyükşehir, tüm imkânlarını seferber etti. Tramvayla Kongre Merkezi durağında inip üst geçitten karşıya geçilerek Kongre Merkezi’ne kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Tramvay seferleri özellikle hafta sonları artırılacak. Özel araçlarıyla gelecek vatandaşlarımız için Seka Hastanesi ile Sekapark 3. Etap otopark alanları hazırlandı. Kocaeli Kongre Merkezi önünde yer alan otopark çadır alanı olarak kurgulandığı için burayı kullanmak mümkün olmayacak. Öğrenciler için ise özel otobüs seferleri konuldu.

 

RİNG SEFERLERİ KONULACAK

Kartepe, Gebze, Karamürsel ilçelerinden katılım sağlayacak vatandaşlar için ring servisleri oluşturuldu. Ring servis saatlerine ilişkin planlama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından duyurulacak. Engelli vatandaşlarımız ise ulaşım taleplerini Alo 153’e iletebilir. Engelli Taksi birimi iş birliğiyle engelli vatandaşlarımızın ulaşımı sağlanacak. Kocaeli Büyükşehir Çağrı Merkezi, 7/24 hizmet veriyor olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x