Seferi Yılmaz, Yeşil Sol Parti’den aday adayı oldu

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te sahibi olduğu Umut Kitabevi, astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in düzenlediği bombalı saldırıya uğrayan Seferi Yılmaz, Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adayı oldu.

Bianet’in haberine göre, Hakkari’den milletvekili aday adayı olan Yılmaz, aday adaylık dosyasını bugün HDP Van İl Örgütü’ne teslim etti.

Yılmaz, ilk olarak 1985’te tutuklanmış ve 15 yıl 4 ay hapishanede kaldıktan sonra 2000 yılında serbest bırakılmıştı. Yılmaz serbest bırakıldıktan sonra, memleketi Şemdinli’de Umut Kitabevi’ni açmıştı.

Kitabevi bombalandıktan sonra, PKK’ye ‘yardım ve yataklık yapmak’ iddiasıyla 20 Haziran 2006 tarihinde tutuklanmış ve bir yılı aşkın süre tutuklu kalmıştı.

Son olarak, 30 Mart 2014’te yapılan seçimlerde Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Şemdinli Belediye Eş Başkanı seçilen Yılmaz, 6 Aralık 2016’da tutuklanmıştı. Yerine kayyum atanan Yılmaz, 6 Eylül 2018’de tahliye edilmişti. Yılmaz, toplamda 18 yılı aşkın bir süre hapishanede kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir