Türkiye yüzyılı böyle başlıyor

AKP, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere çöken ekonominin, hayat pahalılığının üstünü örtmek için “Türkiye’nin Yüzyılı olacak” sloganı  ile giriyor. Ancak Türkiye’nin Yüzyılı’nda vatandaşın payına uzayan kuyruklar, ödenemeyen borçlar hayat pahalılığı düşüyor. Akşam pazarlarında ucuz meyve sebze peşine düşen vatandaşlar marketlerde ise tane ile alışveriş yaparak tenceresini kaynatmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yüzyılı projelerini geçen yıl 28 Ekim’de kamuoyuna duyurmuştu. Erdoğan konuşmasında, “Türkiye Yüzyılını, ülkemizi siyasi, ekonomik, teknolojik, askeri, diplomatik, her alanda dünyanın en büyük 10 devleti arasına çıkartarak yükselteceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

KRİZ DERİNLEŞİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre yılın ilk 3 ayında enflasyon yüzde 12’yi geçti. Yıllık enflasyon ise TÜİK’e göre yüzde 50.51, Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise yüzde 112.51 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyon rakamları çarşı ve pazarda derinden hissediliyor. Etin kilogram fiyatı 300 TL’yi, peynirin de 200 TL’yi aştı. Soğanın fiyatı 30 liraya ulaştı. Gıdadaki pahalılığın yanı sıra giyim, sağlık ve eğitim gibi tüm harcamalarda da fiyatlar kontrolden çıktı. Kira ve ev fiyatlarındaki artışlar nedeniyle barınma krizi derinleşti.

Borç gırtlağa dayandı, evlere işyerlerine icra-haciz yağıyor

İcra dairelerindeki dosya sayısı 33 milyon 275 bine ulaştı. Mahalle muhtarlıkları kucak dolusu icra tebligatlarıyla dolup taşıyor. Borç yüzünden yuvalar yıkılıyor, iflaslar artıyor.

Çiftçi, Nebati’ye “Yandık biz bittik” deyip hesap sordu

Konya’da bir çiftçi, esnaf ziyaretine çıkan Maliye Bakanı Nebati’ye yüksek gübre ve yakıt fiyatlarından dert yandı. “Fiyatlar düşüyor” diyen Nebati’ye “Düşmüyor” diye cevap verdi.

Bakanlığın önünde “Maaş farkını verin” diye bağırdılar

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “En düşük memur maaşı 20 bin lirayı geçti” demişti. Maaşı 20 binin altında olan eğitimciler Ankara’da bakanlık önünde eylem yaptı. Maaş farkını istedi.

AKP iktidarı sayesinde bu da oldu: Ucuz yumurta kuyruğu

Ucuz et, ucuz ekmek, ucuz bakliyat, ucuz yağ kuyruklarına ucuz yumurta kuyruğu da eklendi. Ankara’da vatandaşlar tanesi 2 lira olan yumurtadan almak için uzun kuyruk oluşturdu.

200 liraya anca yarım kilo kuzu eti ya da 25 soğan alınabiliyor

En büyük banknotumuz 200 liranın alım gücü, enflasyon yüzünden sürekli düşüyor. Örneğin kilosu 30 lira olan soğandan 25 tane, kilosu 400 lira olan etten yarım kilo alınıyor.

“Cüzdanda para yok, size de oy yok” deyip cüzdan attılar

Maaşıyla ay sonunu getiremeyen kamu işçileri Eskişehir’de sokağa çıktı. İktidara tepki için boş cüzdanlarını yere fırlattılar. İşçiler, “Cüzdan boşsa iktidara oy yok” diye bağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir