VW ve Redwood’dan pil geri dönüşüm ortaklığı

HANDE BERKTAN

Alman otomotiv şirketi VW ile pil malzemeleri ve geri dönüşüm girişimi Redwood Materials, eski dizüstü bilgisayarları elektrikli araç pillerine dönüştürme amacıyla yeni bir işbirliğine gitti.

Redwood, geliştirdikleri teknolojiyle pillerden nikel, kobalt, lityum ve bakır gibi kritik minerallerin yüzde 95’inden fazlasını geri kazanabileceğini ve ardından metalleri ABD’ye tedarik edilen pil bileşenlerine dönüştürebileceğini açıkladı.

Tesla’nın kurucu ortağı ve CTO’su olan kurucu ortak ve CEO JB Straubel, uzun süredir kapalı döngü sistemleri oluşturmanın pil maliyetlerini, hammadde madenciliği ve nakliye ihtiyacını azaltacağını savundu.

Hatırlanacağı üzere Amerika’da Volkswagen ve Audi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bin bayilik ağından kullanım ömrü dolmuş elektrikli araç pil paketlerini kurtarmak ve geri dönüştürmek için geçen yıl Redwood ile sözleşme imzalamıştı. Audi daha sonra tüketici odaklı bir geri dönüşüm programı başlatmak için Redwood ile ortaklığını genişletti.

Volkswagen Amerika’da, tüketici elektroniği toplamak için belirli bayilerde çöp kutuları kurmayı kabul etti. Çöp kutularında toplanan cep telefonları, kablosuz elektrikli aletler, elektrikli diş fırçaları, kablosuz kulaklıklar ve diğer lityum iyonla çalışan cihazlar dahil olmak üzere piller ve cihazlar, elektrikli araç pilleri olarak yeniden değerlendirilmek üzere Redwood’un Nevada tesisine gönderilecek.

Redwood, pil hücresi üretiminden çıkan hurdayı geri dönüştürmek ve hurdayı işlemek için Panasonic gibi şirketlerle anlaşmalar yaptı. 2021’in başlarında Redwood, günlük tüketicilere ve hurda çekmecelerinde bekleyen tüm eski elektronik cihazlara sessizce bir geri dönüşüm programı başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir