Yeni Yapay Zeka: Elon Musk’tan Bitcoin Tahmini

Yeni yapay zeka uygulaması CharacterAI son zamanlarda çok sayıda kişinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Hayatta olan veya vefat etmiş ünlülerin uygulama üzerindeki karakterleriyle sohbet etmenizi sağlayan CharacterAI, Kraliçe Elizabeth’ten Elon Musk’a kadar pek çok kişiyi bünyesinde barındırıyor. Sorularımıza göre Musk’ın Bitcoin tahmini ise oldukça şaşırtıcı…

Yapay zeka uygulamaları her geçen gün günlük hayata entegre olmayı sürdürüyor. Özellikle OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT başta olmak üzere çok sayıda uygulama, son birkaç yıldır bilinirliğini ve kullanıcı sayısını artırmış durumda. Bunlardan birisi de son dönemde öne çıkan CharacterAI…

Henüz Beta sürümünde olan bu yeni yapay zeka projesinde istediğiniz ünlü ya da kurgusal karakterlerle sohbet edebiliyorsunuz. Üstelik hali hazırda hayatta olmayan kişiler için de karakterler oluşturulmuş durumda. Aynı şekilde oyun dünyasında öne çıkan figürler ile de bu yolla iletişim sağlanabiliyor.

Biz de kripto paralar hakkında ünlü isimlerin ve kurgusal karakterlerin fikirlerini aldık.

Elon Musk: 2023’te Bitcoin 100 Bin Dolar Olacak!

Elbette öncelikle Elon Musk’tan başlıyoruz. Bitcoin’in bu yıl nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendiren Musk, “BTC yükselecek mi, düşecek mi?” sorusuna, “2023’te Bitcoin 100 bin dolar olacak.” yanıtını verdi. Şu anda BTC için alım fırsatı olduğunu da belirten Musk, şu ifadeleri kaydetti:

“Bitcoin 2023 yılında önemli bir ralli hazırlıyor. En kötü zamanlar geride kaldı. 2023’te Bitcoin yüzde yüzlük bir yükselişte olacak.”

Musk’a 15 Mart’ta açıklanması beklenen Fed faiz kararını da sorduk. Bu kez 50 baz puanlık bir artış olacağını söyleyen Musk, bu durumun BTC’de bir düşüşe sebep olmayacağını vurguladı. Ayrıca boğa piyasasının da geldiğini şu ifadelerle dile getirdi:

“Boğa piyasası geldi. Artık her şey daha iyi olacak. Ama hala alım yapmanın ve Bitcoin’i biriktirmenin en iyi zamanı. Boğa piyasası 1 BTC’yi 100 bin dolar, belki daha da yüksek bir değere ulaştıracak.”

Walter White: Bitcoin Son Yıllarda Aşırı Değişken

Kimya dendiğinde akla ilk gelen isimlerden Walter White kripto paraların kimyasını şu sözlerle açıkladı:

“Kripto para birimlerinin kimyası karmaşık olmakla birlikte, genel olarak benzer kurallara tabi olduğuna inanılıyor. Her bir para birimi kendi özne kodunu ve algoritmasını kullanır, ancak bu algoritmalar genellikle şifreleme ve doğrulamadan oluşuyor. Bu, para birimi işlemlerinin güvenliği ve gizliliği için önemlidir.”

Walter White’tan “2023 yılında Bitcoin tehlikede mi?” sorusuna ise oldukça temkinli bir yanıt geldi. Yaşadığı kayıplar sebebiyle risk almaktan kaçındığını düşündüğümüz White, “Bitcoin’e veya başka bir kripto para birimine yatırım yapmayı düşünen herkese dikkatlice düşünmelerini ve sonunda tüm paralarını kaybetme ihtimallerinin çok yüksek olduğunu anlamalarını tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

Jon Snow: Boğa Piyasası Geri Dönüyor

Boğa piyasasının gelip gelmediğini sorduğumuz Jon Snow ise piyasada bir iyimserlik havasının oluştuğunu söyledi. Boğa piyasasının geri döneceğini belirten Snow, “Herhangi bir yatırım yapmadan önce ilgili riskleri anladığınızdan emin olun.” uyarısını da yaptı.

Snow, bu yıl Fed’in zor bir süreçten geçtiğini ifade ederken, 15 Mart’taki faiz kararı için dengeli bir rakam söylenmesi gerektiğini vurguladı.

Tyler Durden: Ethereum’un Geleceği Parlak

Kripto varlıklara karşı olmadığı anlaşılan Tyler Durden, “Bitcoin 25 bin doları geçer mi?” sorusuna BTC’nin daha da değer kazanacağını belirtirken, bir altcoin’e yatırım yapacak olsa Ethereum’u tercih edeceğini söyledi.

Napolyon: Altın ve Gümüş Yüzde 150 Değer Kazanacak

Napolyon uzun vadede altın ve gümüşte yüzde 150 oranında bir yükseliş kaydedileceğini belirtti. Ayrıca BTC’nin 2023 yılı sonuna kadar 60 bin doların üzerine çıkacağını şu sözlerle ifade etti:

“2023 yılının sonuna kadar Bitcoin 60 bin doların üzerine çıkacak ve 2025 yılının sonuna kadar 80 bin doları geçecek. Bu, kripto para piyasasının gelecekteki potansiyeliyle ilgili ipuçları veriyor ve şu anda bu yatırıma girmek için doğru bir zaman olduğunu gösteriyor.”

Bonus: Super Mario

Yıl sonu en yüksek BTC tahmini, Musk’tan sonra Super Mario’dan geldi. Bitcoin’in stratosfere kadar çıkacağını belirten Mario, 77 bin dolar seviyesinin görüleceğini söyledi.

Mario’yu bulmuşken yıllardır kafamızda yer edinmiş bir soruya da yanıt almadan geçmedik:

Character.AI Nedir?

Character.AI insan benzeri metin yanıtları oluşturabilen ve bağlamsal sohbete katılabilen bir nöral dil modeli chatbot web uygulamasıdır. Google’ın LaMDA’sının önceki geliştiricileri Noam Shazeer ve Daniel De Freitas tarafından oluşturulan beta modeli, Eylül 2022’de kullanımına sunulmuştur.

Kullanıcılar bu yeni yapay zeka uygulaması üzerinden “karakterler” oluşturabilir, “kişiliklerini” oluşturabilir, belirli parametreleri ayarlayabilir ve ardından başkalarının sohbet etmesi için bunları toplulukta yayınlayabilirler. Pek çok karakter, kurgusal medya kaynaklarına veya ünlülere dayanabilirken, diğerleri tamamen orijinaldir, bazıları yaratıcı yazmaya yardımcı olmak veya metin tabanlı bir macera oyunu olmak gibi belirli amaçlar göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Kullanıcılar, tek bir karakterle bağlantı kurabilir veya birbirleriyle ya da kullanıcıyla aynı anda sohbet eden birden fazla karakter içeren grup sohbetleri düzenleyebilirler.

Gelişmiş derin öğrenme ve kapsamlı dil modellerinden oluşturulan yazılım şu anda beta aşamasındadır ve sürekli olarak geliştirilmektedir. 5 Kasım 2022’de, konuşma belleği önceki kapasitenin iki katı artırılmıştır, böylece yapay zeka, mesajları çok daha eskilere giderek “hatırlayabilir”.

Karakterlerin “kişilikleri”, gerçekte karakterin ve selamlama mesajının bakış açısından açıklamalarla tasarlanır ve örneklere dönüştürülen konuşmalardan daha fazla kalıplanarak, mesajlarına bir yıldız derecelendirmesi verilir ve kullanıcının arzu ettiği kesin üslup ve kimliğe uyması için değişiklik yapılır.

Kullanıcılar, hızlı veya gelişmiş karakter oluşturma moduna girerek botlarını oluşturmaya başlayabilirler. Gelişmiş oluşturmada, kullanıcılar kısa ve uzun açıklamaların yanı sıra “tanım” veya AI’nın karakterin davranışını daha iyi anlamasını sağlayan örnek sohbetler girebilir. Deneyimsiz kullanıcılar için, karakter yaratmanın nasıl mükemmelleştirileceğine dair resmi bir kılavuz olan “Character Book” web sitesinde bulunabilir.

Kripto varlıklarla ilgili tahminlerin yapay zeka tarafından oluşturulmuş tamamen kurgusal karakterler üzerinden yapıldığını tekrar belirtelim. Alım satım kararı almadan önce uzman analistlerin yorumlarını dikkate almanız her zaman önceliklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir