2030 Hedefleri için Avrupa İş Dünyası Tiflis’te Bir Araya Geldi

UN Global Compact ve UN Global Compact Gürcistan Yerel Ağının Avrupa Bölgesi yerel ağları iş birliğiyle 9 Ekim’de Tiflis’te 30 ülkeden iş dünyası liderleri, hükümet ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen “Uniting Business Europe: Halfway to 2030: Stock-taking of SDG Progress in Europe” etkinliğinde SKA’lara yönelik ilerleme, kriz zamanlarında iş dünyasının liderliği; ilkelere dayalı bir yaklaşımın kritik rolü ve küresel eğilimler değerlendirildi.

Türkiye’den de konuşmacıların yer aldığı etkinlikte, Fiba Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Özlem Çolak “Yenilenebilir Enerjiye Geçişin Hızlandırılması” panelinde, Koç Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Tüzecan “Kriz Zamanında İş Dünyası” panelinde, Hepsiburada Kurumsal İletişim Müdürü Cem Tanır ise “Kadının Ekonomik Güçlenmesi: Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer aldı. UN Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele ise bu panelde moderatör olarak yer aldı.

 

Fotoğraf İsimleri (soldan sağa)

1- UN Global Compact Türkiye Genel Sekreter Yardımcısı – Gaye Sarıoğlu

2- Arkas Sürdürülebilirlik Direktörü – Serra Tükel 

3-Koç Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Tüzecan 

4 – Fiba Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Özlem Çolak

5- UN Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele 

6 – Hepsiburada Kurumsal İletişim Müdürü Cem Tanır 

7 – UN Global Compact Türkiye – Uzman – Güzin Aycan Öztürk Kocabaş

 

UN Global Compact Hakkında

 

United Nations (UN) Global Compact 160’ın üzerinde ülkede 20.000’den fazla şirket ve 5.000’in üzerinde şirket dışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifidir. 2000 yılında çalışmalarına başlayan UN Global Compact, dünyamız, tüm insanlar, topluluklar ve pazarlara fayda sağlayan sürdürülebilir ve kapsayıcı bir küresel ekonomi yaratmak için kurumların iş birliği ile harekete geçmelerini teşvik eder.

 

UN Global Compact dünya çapındaki şirketlerin stratejilerini ve operasyonlarını insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki On İlke‘ye uyumlu hale getirmeleri için desteklerken aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları‘na ulaşılabilmesi için iş dünyasına liderlik eder.

 

UN Global Compact Türkiye Hakkında

UN Global Compact, ilkelerini ve etkileşim platformlarını yerel ölçekte tanıtmak, geliştirmek ve yerel ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla 69 ülkede Yerel Ağları üzerinden faaliyetlerini sürdürmektedir. Yerel Ağlar, UN Global Compact’in küresel ölçekte yaratılan gündemini ulusal, kültürel ve dilsel farklılıkların olduğu coğrafyalara taşıyarak yerel uygulamalarla yaygınlaştırmaktadır.

 

UN Global Compact’in Türkiye Yerel Ağı olan UN Global Compact Türkiye, sürdürülebilir kalkınma için sorumluluk alan şirketlerin yanı sıra aralarında sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve belediyelerin de yer aldığı çok paydaşlı üye yapısı ile Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için bir gelişim, paylaşım ve işbirliği platformu sunmaktadır. UN Global Compact Türkiye gerçekleştirdiği etkinlikler, sunduğu kaynak ve araçlarla üyelerinin sürdürülebilirlik alanında gelişimini desteklerken hem yerelde hem de küresel ölçekte iyi uygulamaların paylaşılması ve işbirliklerinin kurulması için bir buluşma noktası işlevi görmektedir.

2002 yılından bu yana Türkiye’de kurumsal sürdürülebilirlik gündemini belirlemede öncü rol oynayan UN Global Compact Türkiye, 2013 yılında TÜSİAD ve TİSK ortaklığında bir platform olarak kurulmuştur. UN Global Compact Türkiye 2023 yılında “Küresel İlkeler Sözleşmesi İmzacıları Derneği” olarak kurulmuştur.

 

UN Global Compact Türkiye, 370 şirket üyesiyle Doğu Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi’nde 1., Avrupa’da 8. sıradadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x