Bekir ağabey hâlâ basın özgürlüğünün sembolü

CHP’nin, birçok gazetecinin hapse mahkum edilmesine yol açan Basın Kanunu’ndaki ‘Halkı yanıltıcı bilgi’ başlıklı maddenin iptal istemi ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava, oy çokluğu ile reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve 5 AYM üyesi, söz konusu maddenin ifade ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek iptali yönünde oy kullandı. Arslan “İfade özgürlüğünü sınırlayan soyut bir tehlike suçudur’’dedi. Başkanvekili Tahsin Gökcan da “Cezaların kanuniliği ilkesine aykırıdır’’ dedi. AYM üyeleri Engin Yıldırım Kenan Yaşar, Şevki Hakyemez ve Emin Kuz da “İfade özgürlüğüne müdahale’’ olduğunu belirterek maddenin iptalini istediler. 18 Ekim 2020’de kaybettiğimiz yazarımız Bekir Coşkun’un, 2015’te yayımlanan ‘Boyalı Merdivenler’ başlıklı yazısı hakkında AYM’nin verdiği ‘hak ihlali’ kararını da örnek gösterildi.

CHP’nin iptalini istediği madde şöyle: “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapisle cezalandırılır.’’

AYM, ‘Hak ihlali’kararı vermişti

Bekir Coşkun, 2013’te Cumhuriyet’te yayımlanan “Boyalı Merdivenler” yazısı nedeniyle AKP’li milletvekillerinin şikayeti üzerine yargılanmış ve ‘Kamu görevlisine hakaret’ gerekçesiyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yazısında yurt genelindeki merdiven boyama eylemlerini konu alan Coşkun, “Cezalandırılmasının ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğini’’ belirterek AYM’ye başvurmuştu. AYM de Coşkun’u haklı bulup basın ve ifade özgürlüğüne müdahale edildiğini kararlaştırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x