Çocuk eğitiminde ailelerin yaptığı 4 yanlış:

1. Çocuğu korkutmak onu tehdit ederek itaatkar kılmaya çalışmak

Korku çoğu zaman ebeveynlerin çocuklarından istenen davranışı elde etmelerine yardımcı olur, ancak bu aslında duygusal istismardır. Çünkü annenin gideceği ve bir daha geri dönmeyeceği beklentisi çocuğun ruhunda iz bırakabilir, onu içine kapanık ve korkulu hale getirebilir. Çocuğun ruh sağlığına önem vermek, ebeveynlerin anlık olarak onların düzgün davranmasını sağlama arzusundan daha önemli olmalıdır.

2. Çocuğu başkalarının önünde azarlamak

İyi tutum normları, çatışmaların kendi başınıza çözülmesi gerektiğini söylüyor. Çocuğunuzu disipline etmeye çalışmak onu cezalandırmakla aynı şey değildir ve bu nedenle ebeveynlerin bu tür diyaloglara dikkatli yaklaşması gerekir.

3. Çocuklara “hayır” diyememek

Sevimli bir çocuğa bir şey istediğinde hayır demek zordur. Ancak böyle zamanlarda bunun mevcut ilişkinizi ve onların geleceğini mahvedebileceğini hatırlamakta fayda var. Bütün bunlar, çünkü zamanla çocuk gerçekten daha çok talepkar hale gelecektir ve onun isteklerinin yerine getirilmesi artık bir iyi niyet eylemi değil, sizin göreviniz olacaktır.

Ayrıca çocuk kontrolsüz bir şekilde sağlıksız besinleri tüketmeye devam ederse ileride aşırı kilo almanın yanı sıra iletişim sorunları da yaşayabilir.

4. Bağırarak sorun çözmeye çalışmak

Bir çocuk yaramazlık yapmaya başladığında,diğer insanların önünde, duygu patlamasını kontrol altına almak zordur. Ancak bir yetişkinin çığlıkları bu noktada durumu daha da kötüleştirir. Çocuğa küçük yaşlardan itibaren sabır ve anlayış göstermek çok daha iyidir, böylece daha sabırlı bir insan olarak büyür, anne ve babasıyla daha kolay ortak dil bulur ve daha açık olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x