Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4 için hazırlıklara başladı

2024’te Qualcomm, amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 4 mobil yonga setinde özel Oryon çekirdeklerini kullanacağını duyurdu. Bu, Qualcomm’un 2016’da Snapdragon 820 ve 821’de olduğu gibi akıllı telefon yongasında kendi CPU çekirdeklerini kullandığı ilk olacak.

2016’da eski Apple mühendisleri tarafından kurulan çip tasarım şirketi Nuvia, Qualcomm tarafından 2021 yılında satın alındı. Nuvia, özel Arm uyumlu CPU çekirdekleri üzerinde çalışıyor. Qualcomm da Oryon çekirdeklerini Nuvia’nın tasarımlarına dayandırdığını belirtti.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4 için hazırlıklara başladı

Qualcomm zaten Oryon CPU’lu Snapdragon X Elite PC yongasını tanıttı. Şirket, Oryon çekirdeklerinin Apple Silicon M2 Max ve Intel Core i9-13980HX’ten daha iyi tek thread performansı sunduğunu iddia ediyor. Aynı iş miktarı için Core i9-13960HX’ten %70 daha az enerji tükettiğini de ekliyor.

Ancak, şu anki bilgisayar odaklı Oryon çekirdeklerinin mobilde bu haliyle bulunması beklenmiyor. Qualcomm, mobilde Oryon çekirdeklerinin daha basit sürümlerini kullanabilir. Bu, Qualcomm’un CPU tasarımı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına olanak tanır ve şirketin, modifiye edilmiş Arm Toplam Hesaplama Çözümleri (TCS) çekirdeklerini kullanan rakiplerinden farklılaşmasına yardımcı olabilir.

Mobilde Oryon çekirdeklerinin tam olarak nasıl bir form alacağı henüz net değil. Ancak Qualcomm’un kendi özel CPU çekirdeklerini kullanması, mobil sektör için heyecan verici bir gelişme. Bu, gelecekte daha güçlü ve verimli mobil cihazlara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x